Храбро срце

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Храбро срце“
Храбро срце - плакат.jpg
Филмскиот плакат
РежисерМел Гибсон
ПродуцентМел Гибсон
Алан Лед Џуниор
Брус Дејви
Стивен Мекивити
СценаристРендал Валас
РаскажувачЕнгус Мекфејден
Мел Гибсон
НастапуваатМел Гибсон
Софи Маркју
Патрик Мекгухан
Енгус Мекфејден
Брендан Глисон
Кетрин Мекормак
МузикаЏејмс Хорнер
КинематографијаЏон Тол
МонтажаСтивен Росенблам
Студио„Icon Productions“
„The Ladd Company“
Дистрибутер„Paramount Pictures“ (САД)
„20th Century Fox“ (интенационално)
Премиера24 мај, 1995
Времетраење177 минути
Држава САД
ЈазикАнглиски
Буџет$53.000.000
Бруто заработка$210.409.945

Храбро срце (англиски: Braveheart) — американски историски/драма филм од 1995 година, режиран и продуциран од Мел Гибсон. Сценариото било напишано за филмот, а потоа било изработено и како роман од страна на Рендал Валас. Филмот го прикажува живото на Вилијам Валас, шкотски војник од 13 век, кој ги предводел Шкотите во првата војна за независност на Шкотска против кралот Едвард I од Англија. Главните улоги ги толкуваат: Мел Гибсон и Софи Марсо. „Храбро срце“ освоил пет награди „Оскар“ на 68. доделување на овие награди, меѓу кои и Оскар за најдобар филм и Оскар за најдобар режисер. Исто така, бил номиниран и во други пет категории.

Содржина[уреди | уреди извор]

Во едно шкотско село во 13. век, момчето Вилијам Валас (го игра Гибсон) сведок на смртта на својот татко и на постариот брат, кои им се приклучиле на востаниците во борбата против англискиот крал. Тогаш, грижата за неговото воспитување ќе ја преземе еден учен човек, кој ќе го научи Вилијам латински и француски јазик.
Години подоцна, англискиот крал Едвард Први на англиските благородници им го доделува правото на првата брачна ноќ, според кое, секој земјопоседник има право да ја помине првата брачна ноќ со невестата која штотуку се омажила. За да го избегне ова понижување, Вилијам тајно се венчава со саканата девојка Марион, која подоцна ја убиваат англиските војници.
Потресен од загубата на саканата, Валас започнува борба против англиските насилници, кја постепено се претвора во војна за ослободување на Шкотска. За таа цел, тој се обидува да ги обедини шкотските благородници, но во одлучувачката борба, некои од нив го напуштаат боиштето. Така, тој е заробен и одведен во Лондон, каде што е убиен пред очите на јавноста.[1][2]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Wikiquote-logo.svg
Викицитат има збирка цитати поврзани со:


  1. „Храбро срце“, Антена, број 877, 17.4.2015, стр. 15.
  2. „Храбро срце“, Антена, број 899, 18.9.2015, стр. 13.