Говорот на кралот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Говорот на кралот“
Говорот на кралот - плакат.jpg
Филмскиот плакат
Режисер Том Хупер
Продуцент Ијан Кенинг
Емили Шермен
Герет Јунвин
Настапуваат Колит Фирт
Џофри Раш
Хелена Бонам Картер
Гај Пирс
Тимоти Спал
Дерек Џакоби
Мајкл Гембон
Музика Александар Десплат
Кинематографија Дени Коен
Монтажа Тарик Анвар
Студио „UK Film Council“
„See-Saw Films]]“
„Bedlam Productions“
ДистрибутерThe Weinstein Company
Премиера 6 септември, 2010
(Телуридски филмски фестивал)
7 јануари, 2011
(ОК)
Времетраење 118 минути[1]
Држава  Обединето Кралство[2]
Јазик Англиски
Буџет £8 милиони ($15 милиони)[3]
Бруто заработка £250 милиони ($414.211.549)[4]

Говорот на кралот е британски историски/драма филм од 2010, режиран од Том Хупер, а напишан од Дејвид Сидлер. Колин Фирт ја игра улогата на царот Џорџ VI кој, за да се ослободи од тремата при јавно говорење, го посетува говорниот австралиски терапевт Лајонел Лож (Џофри Раш).Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Рангирање на „Говорот на кралот““. „British Board of Film Classification“. http://www.bbfc.co.uk/website/Classified.nsf/c2fb077ba3f9b33980256b4f002da32c/88b85f8648b224c9802577c300464d89?OpenDocument. посет. 17 септември, 2011 г. 
  2. Н. Смит (28 февруари, 2011). „Оскари - 2011: Филмскиот совет заслепен од славата на „Говорот на кралот“. „BBC News“. Проверено на 28 февруари, 2011.
  3. „Never mind the Baftas ... who will get The King's Speech riches?“. „The Guardian“. Проверено на 28 февруари, 2011.
  4. „Говорот на кралот“. „Box Office Mojo“. Проверено на 20 мај, 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Wikiquote-logo.svg
Викицитат има збирка цитати поврзани со: