Џенталменски договор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Џенталменски договор“
Џенталменски договор - плакат.jpg
Филмскиот плакат
РежисерЕлија Казан
ПродуцентДерил Ф. Занук
СценаристЛаура З. Хобсон (новела)
Мос Харт (сценарио)
НастапуваатГрегори Пек
Дороти Мекгваер
Џон Гарфилд
Селест Холм
Џун Хевок
Ан Ривере
МузикаАлфред Њуман
КинематографијаАртур Ч. Милер
МонтажаХармон Џонс
ДистрибутерTwentieth Century Fox
Премиера11 ноември 11, 1947 (премиера во Њујорк)
Времетраење118 минути
ЈазикАнглиски
Буџет$2,000,000 (проценет)

Џенталменски договор е американски драма филм од 1947 година, во режија на Елија Казан, а заснован врз истоимената новела од Лаура З. Хобсон, издадена во 1947 година. Филмот бил номиниран за наградата „Оскар“ во осум категории, а победил во три, и тоа: Оскар за најдобар филм, Оскар за најдобра актерка во споредна улога (Селест Холм) и Оскар за најдобар режисер (Елија Казан). Своевремено филмот бил контроверзен како сличен на филмот „Вкрстен оган“ од истата година.

Синопсис[уреди | уреди извор]

Фо филмот се зборува за еден новинар ( го игра Грегори Пек) кој оди на прикриена мисија како Евреин за да спроведе истражување на ширењето на антисемитизмот во Њујорк и богатата заедница во Дериен, Конектикат.


Надворешни врски[уреди | уреди извор]