Бодежот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Бодежот“
Бодежот - плакат.jpg
Филмскиот плакат
Режисер Џорџ Рој Хил
Продуцент Тони Бил
Мајкл Филипс
Џулија Филипс
Сценарист Давис С. Вард
Настапуваат Пол Њуман
Роберт Редфорд
Роберт Шо
Музика Марвин Хемлиш
Кинематографија Роберт Сјуртис
Монтажа Вилијам Рејнолдс
ДистрибутерUniversal Pictures
Премиера 25 декември, 1973
Времетраење 129 минути
Држава  САД
Јазик Англиски
Буџет $5,5 милиони[1]
Бруто заработка $159.616.327[2]

Бодежот е американски филм од 1973 во кој се обработува комплицирана приказна за двајца професионални криминалци (Пол Њуман и Роберт Редфорд) кои се обидуваат да го измамат карактерот на Роберт Шо придобивајќи ја неговата доверба.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Бодежот, боск офис/Бизнис
  2. „Бодежот, Бокс ОФис информации“. „The Numbers“. http://www.the-numbers.com/movies/1973/0STNG.php. посет. 4 јануари, 2012 г. 
  3. Variety преглед на филмот: 12 декември, 1973, стр. 16.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Wikiquote-logo.svg
Викицитат има збирка цитати поврзани со: