Време на нежности

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Време на нежности“
Време на нежности - плакат.jpg
Филмскиот плакат
РежисерЏејмс Брукс
ПродуцентЏејмс Брукс
Главни улогиШирли Меклејн
Дебра Вингер
Џек Николсон
Дени Девито
Џеф Дениелс
Џон Лајтгоу
МузикаМајкл Гор
КинематографијаАндреј Бартковјак
МонтажаРичард Маркс
Дистрибутер„Paramount Pictures“
Премиера23 ноември, 1983 (ограничено)
9 декември, 1983
Времетраење131 минута
Држава САД
ЈазикАнглиски
Буџет$8 милиони
Бруто заработка$108.423.489

Време на нежности е американски драма филм од 1983, заснован на роман од Лери Мекмуртри, а режиран од Џејмс Брукс. Главните улоги во филмот ги толкуваат Ширли Меклејн, Дебра Вингер и Џек Николсон. Во филмот се обработува триесет годишната семејна врска помеѓу Аурора Гринвеј (Меклејн) и нејзината ќерка Ема (Вингер).


Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Wikiquote-logo.svg
Викицитат има збирка цитати поврзани со:

|group11 = 2020-ти |list11 = Земја на номадите (2020) • CODA (2021) • Се Насекаде Одеднаш (2022) }}