Мост на реката Квај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Мост на реката Квај“
Мост на реката Кваи - плакат.jpg
Филмскиот плакат
РежисерДејвид Лин
ПродуцентСем Спигел
НастапуваатВилијам Холден
Џек Хокинс
Алек Гајнес
Сесју Хаикава
Џејмс Доналд
Џофри Хорн
МузикаМалколм Арнолд
КинематографијаЏек Хилдјард
МонтажаПитер Тејлор
ДистрибутерColumbia Pictures
Премиера2 октомври 1957 (1957-10-02)
Времетраење161 минута
Држава Обединето Кралство
ЈазикАнглиски
Буџет$3 милиони (проц.)
Бруто заработка$33.3 милиони (во САД)

Мост на реката Квај (англиски: The Bridge on the River Kwai) — британски воен филм од 1957 г. кој се заснова на романот „Мостот преку реката Квај“ од францускиот писател Пјер Боли, каде се обработува изградбата на мостот на Бурманската железница преку реката Квејај (тука „Квај“). Режисер на филмот бил Дејвид Лин. Главните улоги во филмот ги толкуваат Вилијам Холден, Џек Хокинс, Алек Гајнес и Сесју Хаикава. Филмот билм снимен во Цејлон (денес Шри Ланка).

„Мост на реката Квај“ добил седум оскари (вклучувајќи ја и наградата оскар за најдобар филм) на 30-то доделување на академски награди и во 1997 г. бил ставен под заштита во Конгресната библиотека како културолошки, историски или естетски значаен.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]