На доковите на Њујорк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„На доковите на Њујорк“
На доковите на Њујорк - плакат.jpg
Филмскиот плакат
Режисер Елија Казан
Продуцент Сем Спигел
Сценарист Бад Шулберг
Настапуваат Марлон Брандо
Карл Малден
Ли Коб
Род Стајгер
Пет Хенинг
Ева Мари Сеинт
Музика Линард Бернстеин
Кинематографија Борис Кофмен
Монтажа Џин Милфорд
Дистрибутер Columbia Pictures
Премиера јули 28 1954 (1954-07-28)
Времетраење 108 минути
Држава  САД
Јазик Англиски
Буџет $910,000 (проц.)
Бруто заработка $9,600,000

На доковите на Њујорк (анг. On the Waterfront) е американски филм од 1954, режиран од Елија Казан. Во главните улоги играат Марлон Брандо и Карл Малден. Овој филм, наредната година, победил во категоријата оскар за најдобар филм.


Надворешни врски[уреди | уреди извор]