Приказна од западната страна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Приказна од западната страна“
Приказна од западната страна - плакат.jpg
Филмскиот плакат
РежисерРоберт Вајзи
Џером Робинс
ПродуцентРоберт Вајзи
НастапуваатНатали Вуд
Ричард Бејмер
Рас Тамблин
Рита Морено
Џорџ Чакирис
МузикаЛенард Бернстеин (музика)
Стивен Сондејм (текст)
КинематографијаДаниел л. Фап
МонтажаТомас Станфорд
СтудиоMirisch Company
ДистрибутерUnited Artists
Премиераоктомври 18 1961 (1961-10-18)
Времетраење152 минути
Држава САД
ЈазикАнглиски
Шпански
Буџет$6 милиони
Бруто заработка$43.700.000

Приказна од западната страна е американски музички филм од 1961, режиран од Роберт Вајзи и Џером Робинс. Филмот претставува адаптација од истоимената Бродвејска мелодија од 1957, која, пак, била делумнo адаптирана од претставата Ромео и Јулија на Вилијам Шекспир. Во главните улоги играат Натали Вуд, Ричард Бејмер, Рас Тамблин, Рита Морено и Џорџ Чакирис.


Надворешни врски[уреди | уреди извор]