Убиство со умисла

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Убиство со умисла е секое противправно убивање на друг човек, без никакво оправдание или изговор, особено противзкаонско одземање на човечки живот со претходна намера.[1][2][3] Во зависност од правната регулатива, во некои законодавства, овој облик се разликува од убиство без умисла кое означува убиство без лоша намера, предизвикано од разумна провокација или од намален капацитет за расудување.

Во повеќето општества, убиството се третира како најсериозна форма на злосторство при што извршителот вообичаено се осудува на тешка казна (повеќегодишна затворска казна, доживотен затвор или дури и смртна казна).[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. West's Encyclopedia of American Law, Volume 7 (Legal Representation to Oyez). West Group. 1998. ISBN 978-0314201607. https://books.google.com/books?id=-ow7AQAAIAAJ&q=0314201602. посет. 10 септември 2017 г. 
  2. „Murder“. Merriam-Webster. Архивирано од изворникот на 2 October 2017. конс. 10 September 2017. 
  3. The American Heritage Dictionary (5 издание). Random House Publishing Group. 2012. ISBN 978-0553583229. https://books.google.com/books?id=-PT6ygAACAAJ. посет. 10 септември 2017 г. 
  4. Tran, Mark. „China and US among top punishers but death penalty in decline“, „The Guardian“, 28 март 2011.