Прејди на содржината

Животот на Емил Зола

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Животот на Емил Зола“
Филмскиот плакат
РежисерВилијам Дитрили
ПродуцентХенри Бленк
СценаристМетју Џозефсон (материјален извор)
Хејнз Хералд (приказна и сценарио)
Гиза Херкзег (приказна и сценарио)
Норман Рејли Рејн (сценарио)
Главни улогиПол Мјуни
Глорија Холден
Дејл Сондергард
Џозеф Шилдкраут
МузикаМакс Стејнер
КинематографијаТони Годио
МонтажаВорен Лоу
СтудиоWarner Bros.
Дистрибутер„Warner Bros.“
Премиераавгуст 11 1937 (1937-08-11)
Времетраење116 минути
Земја САД
ЈазикАнглиски

Животот на Емил Зола е американски биографски филм од 1937 за францускиот писател Емил Зола. Дејствието се одвива во средниот и доцниот 19 век и го опфаќа неговото другарство со истакнатиот сликар Пол Сезан, како и неговото возвишување низ неговото плодно пишување со делумен фокус на неговата вмешаност во аферата Драјфус. Премиерата на филмот се одржала во „Carthay Circle Theatre“ во Лос Анџелес и имала голем успех во критички и финансиски поглед (тогашните критичари велеле дека е најдобриот биографски филм направен до тогаш). Филмот сè уште добива високи пофалби од реномирани критичари. Овој филм бил вториот биографски кој освоил оскар за најдобар филм.

Во 2000, Животот на Емил Зола бил избран за биде зачуван од страна на националниот филмски регистар на САД како „културолошки, историски или естетски значаен“.

|group11 = 2020-ти |list11 = Земја на номадите (2020) • CODA (2021) • Сè насекаде одеднаш (2022) }} </noinclude>