Одејќи по својот пат

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Одејќи по својот пат“
РежисерЛио Мекери
ПродуцентЛио Мекери
СценаристФренк Батлер
Френк Кавет
Главни улогиБинг Крозби
Бери Фитзџералд
Френк Мекју
Џејмс Браун
Дистрибутер„Paramount Pictures“
Премиерамај 3 1944 (1944-05-03)
Времетраење130 минути
Земја САД
Јазиканглиски
Бруто заработка$6.5 милиони[1]

Одејќи по својот пат е американски филм од 1944, режиран од Лио Мекери. Филмот е комедија-драма во која се обработува приказната за млад свештеник (Бинг Крозби) кој ја презема контролата на парохијата од нејзиниот основач (Бери Фитзџералд). Крозби пее пет песни во филмот[2]. Следната година било снимено и продолжение на филмот именувано „Ѕвоната на Св. Марија“. Овој филм имал најголема заработка во 1944, рекорд кој останал непоразен до крајот на 1940-тите. По Втората светска војна, Бинг Крозби и Лио Мекери му однеле копија од филмот на ватиканскиот папа Пиј XII.

Награди[уреди | уреди извор]

Одејќи по својот пат бил номиниран за 10 оскари, а освоил 7 од нив[3][4]:

Награда Резултат Победник
Најдобар филм Победничка „Paramount Pictures“ (Лио Мекери, продуцент)
Најдобар режисер Победничка Лио Мекери
Најдобар глумец Победничка Бинг Крозби
Најдобар глумец Номинирана Бери Фитзџералд
Најдобро сценарио, адаптација Победничка Френк Батлер и Френк Кавет
Најдобра приказна Победничка Лио Мекери
Најдобар глумец во споредна улога Победничка Бери Фитзџералд
Најдобра кинематографија Номинирана Лајонел Линдон
победил Џозеф Лашили за филмот Лаура
Најдобра монтажа Номинирана Лирој Стоун
Победила Барбара Меклин за филмот Вилсон
Најдобра оригинална песна Победничка Swinging on a Star  – Музика: Џејмс Ван Хаусен • текст: Џони Бурк

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "All-Time Top-Grossers", Variety 18 January 1950 p 18
  2. Going My Way
  3. „Bing Crosby Profile“. Turner Classic Movies.
  4. Предлошка:Pop Chronicles 40s

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

|group11 = 2020-ти |list11 = Земја на номадите (2020) • CODA (2021) • Сè насекаде одеднаш (2022) }} </noinclude>