Крамер против Крамер

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Крамер против Крамер“
Крамер против Крамер - плакат.jpg
Филмски плакат
РежисерРоберт Бентон
ПродуцентРичард Фискоф
Стенли Џеф
СценаристЕјвери Кормен (роман)
Роберт Бентон
Главни улогиДастин Хофман
Мерил Стрип
Џастин Хенри
Џејн Александер
МузикаПол Џимигнани
Херб Харис
Џон Кендер
Ирма Левин
Рој Јокилсон
Антонио Вивалди
КинематографијаНестор Алмендрос
МонтажаЏералд Б. Гринберг
Реј Хјублеј
Бил Пенкоу
ДистрибутерColumbia Pictures
Премиера17 декември 1979
Времетраење105 минути
Држава САД
ЈазикАнглиски
Бруто заработка$106.260.000[1]

Крамер против Крамер (англиски: Kramer vs. Kramer) - американски филм (драма) од 1979 година, во режија на Роберт Бентон, кое е автор и на сценариото зановано врз истоимениот роман од Ејвери Кормен. Главните улоги ги граат: Дастин Хофман, Мерил Стрип и Џејн Александер. Филмот добил пет „Оскари“, и тоа: Оскар за најдобар филм, за најдобар глумец, за најдобар режисер, за најдобра глумица во споредна улога и за најдобро адаптирано сценарио.

Синопсис[уреди | уреди извор]

Тед (го игра Хофман) е целосно посветен на кариерата. На крајот од работниот ден, неговиот претпоставен му соопштува дека ќе биде унапреден, но кога Тед се враќа дома, дознава дека сопругата Џоана (ја игра Стрип) го напушта, оставајќи му го малолетниот син. На почетокот, Тед не може да се снајде во улогата на родител и често го запоставува детето, но со текот на времето, тие се зближуваат сè повеќе. Сето тоа е на штета на работните обврски на Тед. Еден ден, Џоана се враќа во Њујорк и поведува судски процес за старателство над детето. Истовремено, Тед е отпуштен од работата, но веднаш наоѓа друга, помалку платена, работа. За време на судењето, Тед сфаќа дека Џоана била несреќна во бракот, а таа дознава дека Тед се изменил и прераснал во посветен родител. На крајот, таа го добива судскиот спор и Тед е принуден да се раздели од синот. Меѓутоа, Џоана сфаќа дека нема право да ги раздели и се согласува детето да остане со Тед.[2]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Wikiquote-logo.svg
Викицитат има збирка цитати поврзани со:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „„Крамер против Крамер" (1979)“. „Box Office Mojo“. Посетено на 17 јануари 2008.
  2. IMDb, Kramer vs. Kramer (1979 (пристапено на 29.3.2020)