Возејќи ја г-ца Дејзи

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Возејќи ја г-ца Дејзи“
Возејќи ја г-ца Дејзи - плакат.jpg
Филмскиот плакат
РежисерБрус Бирсфорд
ПродуцентРичард Зенук
Лили Зенук
Главни улогиМорган Фримен
Џесика Тенди
Ден Ајкројд
Истер Роли
Пети Лупони
МузикаХанс Цимер
КинематографијаПитер Џејмс
МонтажаМарк Варнер
Студио„The Zanuck Company“
ДистрибутерWarner Bros.[1]
Премиера15 декември 1989[2]
Времетраење99 минути
Држава САД
ЈазикАнглиски
Хебрејски
Буџет$7,5 милиони[3]
Бруто заработка$145.793.296[2]

Возејќи ја г-ца Дејзи е американска комедија/драма филм од 1989, адаптирана од истоимената претстава на Алфред Јухрај. Филмот е режиран од Брус Бирсфорд, Морган Фримен ја игра улогата на Хок Колбурн и Џесика Тенди ја игра улогата на г-ца Дејзи. Во филмот се обработува приказната за животот на г-ца Дејзи, односно нејзината гледна точка кон односите и емоциите со останатите луѓе, како и посетувањето на пријателите, синагога, фамилија, нејзините стравови и грижи во период од 25 години. „Возејќи ја г-ца Дејзи“ освоил пет оскари, меѓу кои и оскар за најдобар филм и оскар за најдобро адаптирано сценарио.[4]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Фабрикант, Џералдин (6 март 1990). „Како големите студија пропуштија хит“. Њујорк Тајмс. Посетено на 7 ноември 2010.
  2. 2,0 2,1 „„Возејќи ја г-ца Дејзи". „Box Office Mojo“. Посетено на 31 јануари 2008.
  3. „Дејзи - за малку прекинат хит“. „Chicago Tribune“. 8 март 1990. Посетено на 7 ноември 2010.
  4. http://www.imdb.com/title/tt0097239/awards

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Wikiquote-logo.svg
Викицитат има збирка цитати поврзани со:

|group11 = 2020-ти |list11 = Земја на номадите (2020) • CODA (2021) • Се Насекаде Одеднаш (2022) }}