Човек за сите времиња

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Човек за сите времиња“
Филмскиот плакат
РежисерФред Зинеман
ПродуцентФред Зинеман
СценаристРоберт Болт
Главни улогиПол Скофилд
Венди Хилер
Лио Мекерн
Орсон Велс
Роберт Шо
Сузана Јорк
МузикаЏорџ Дилеру
КинематографијаТед Мури
МонтажаРалф Кемплин
Студио„Highland Films“
ДистрибутерColumbia Pictures
Премиера12 декември 1966 (1966-12-12) (US)
Времетраење120 минути
Земја Обединето Кралство
ЈазикАнглиски
Буџет$2 милиониn[1]

Човек за сите времиња (англиски: A man for all seasons) е британски филм од 1966 година, во режија на Фред Зинеман. Филмот е заснован на истоимената претстава на Роберт Болт во која се обработува приказната за Сер Томас Мор. Филмот бил издаден на 12 декември 1966 година. Пол Скофилд, кој го глумел ликот Мори на премиерата во „West End Theatre“, го глумел истиот лик и во филмот. Филмот освоил шест оскари, меѓу кои и оскар за најдобар филм и оскар за најдобар глумец.


Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Викицитат има збирка цитати поврзани со:

|group11 = 2020-ти |list11 = Земја на номадите (2020) • CODA (2021) • Сè насекаде одеднаш (2022) }} </noinclude>