Кум II

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
„Кум II[1]
Кум II - плакат.jpg
Филмскиот плакат
Режисер Френсис Форд Копола
Продуцент Франсис Форд Копола
Греј Фредриксон
Фред Рус[2]
Настапуваат Ал Пачино
Роберт Дувал
Дајен Китон
Роберт Де Ниро
Талија Шири
Моргана Кинг
Џон Казали
Маријана Хил
Ли Страсберг
Музика Нино Рота
Кармин Копола(дополнителна музика)
Кинематографија Гордон Вилис
Монтажа Бери Малкин
Ричард Маркс
Питер Зинер
Дистрибутер Paramount Pictures
Премиера 20 декември, 1974 (САД)
Времетраење 200 минути
Држава Flag of the United States.svg САД
Јазик Амглиски
Сицилијански
Буџет $13 милиони
Бруто заработка $193.000.000

Кум II е американски криминалистички филм од 1974, режиран, прдуциран и ко-напишан од Френсис Форд Копола, во кој глумат Ал Пачино, Роберт Дувал, Дајен Китон и Роберт Де Ниро. Филмот делумно се заснова на истоимениот роман и е следбеник, како и претходник, на филмот „Кум“, прикажувајќи две паралелни драми. Во центарот на сторијата на филмот, следејќи ги настаните од првиот дел, се наоѓа Мајкл Корлеоне (Пачино), новиот Дон на фамилијата Корлеоне, кој се обидува да го одржи својот бизнис од 1958 до 1959.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]