Кум II

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
„Кум II[1]
Кум II - плакат.jpg
Филмскиот плакат
Режисер Френсис Форд Копола
Продуцент Франсис Форд Копола
Греј Фредриксон
Фред Рус[2]
Настапуваат Ал Пачино
Роберт Дувал
Дајен Китон
Роберт Де Ниро
Талија Шири
Моргана Кинг
Џон Казали
Маријана Хил
Ли Страсберг
Музика Нино Рота
Кармин Копола(дополнителна музика)
Кинематографија Гордон Вилис
Монтажа Бери Малкин
Ричард Маркс
Питер Зинер
Дистрибутер Paramount Pictures
Премиера 20 декември, 1974 (САД)
Времетраење 200 минути
Држава Flag of the United States.svg САД
Јазик Амглиски
Сицилијански
Буџет $13 милиони
Бруто заработка $193.000.000

Кум II (англиски: The Godfather II) е американски криминалистички филм од 1974 година, режиран и прдуциран од Френсис Форд Копола, кој е автор и на сценариото, заедно со Марио Пузо. Главните улоги во филмот ги играат: Ал Пачино, Роберт Дувал, Дајан Китон и Роберт Де Ниро, Џон Казале, Ли Стразберг, итн. Филмот делумно се заснова на истоимениот роман и претставува следбеник на филмот „Кум“. Во 1975 година, филмот имал 11 номинации, а освоил шест награди „Оскар“, во категориите: најдобар филм, најдобар актер во споредна улога (Де Ниро), најдобар режисер, најдобра сценографија, најдобра музика (Нино Рота и Кармин Копола) и најдобро адаптирано сценарио. Истата година, филмот освоил пет награди „Златен глобус“, а во 1993 година филмот бил заведен во Националниот филмски регистер на САД. Вкупно, филмот освоил 16 награди.[3]

Содржина[уреди | уреди извор]

Мајкл Корлеоне го преселува бизнисот во Лас Вегас, каде што отвора хотели и коцкарници. Во врвот на неговата моќ, неговите непријатели се обидуваат да го убијат, но тој останува жив. Кога ќе го поканат во Хавана на прослава на Новата година, тој открива дека зад обидот за неговото убиство стои стариот мафијашки шеф, Рот (го игра Стразберг) и дека во тоа бил вмешан и неговиот брат Фредо (го игра Казале). Затоа, Мајкл испраќа платен убиец, кој се обидува да го ликвидира Рот, но не успева. За време на прославата на Новата година, во Хавана се случуваат немири, претседателот на земјата дава оставка, на улиците се слави победата на револуцијата, а Мајкл во последне миг успева да избега во САД. Таму, една група сенатори започнува голем процес против него, на којшто се појавуваат бројни сведоци кои го посочуваат како шеф на мафијашкото семејство Корлеоне. На сослушувањето треба да сведочи и едне крунски сведок, но во последен миг, Мајкл го доведува неговиот брат од Сицилија, така што сведокот ги негира сите свои претходни изјави, со што паѓа во вода обвинението против Мајкл. Подоцна, кога болниот Рот прави обид да се врати во САД, Мајкл успева да го убие, а по смртта на мајка им, тој го наредува убиството на Фредо. По сите тие настани, сопругата Кеј го напушта, но Мајкл успева да ги задржи децата кај себе.[4]
Во исто време, во филмот се прикажува и приказната за почетоците на Вито Корлеоне (го игра Де Ниро), чиј подем започнува откако го убива локалниот гангстер, а потоа започнува да се бави со увоз на маслиново масло од Сицилија.[5]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]