Хамлет (1948)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Хамлет“
Хамлет - плакат.jpg
Филмскиот плакат
РежисерЛоренс Оливие
ПродуцентЛоренс Оливие
Главни улогиЛоренс Оливие
Базил Сидни
Ајлин Харли
Џин Симонс
Стенли Холовеј
МузикаВилијам Валтон
КинематографијаДезмонд Дикинсон
МонтажаХелга Кренстон
Студио„Two Cities Films“
Премиера4 мај 1948 (1948-05-04)
Времетраење155 минути
ДржаваОбединето Кралство
ЈазикАнглиски
Буџет£600,000[1]

„Хамлет“ е британски филм од 1948 адаптиран од исотимената трагедија на Вилијам Шекспир. Филмот е режиран од Сер Лоренс Оливие. „Хамлет“ бил вториот режиран филм на Оливие, а и втор од трите кои ги режирал и се засновани на драми од Шекспир. На инсистирање на Оливие филмот бил снимен во црно-бело. Исто така, овој филм е првиот британски филм кој освоил оскар за најдобар филм,[2] како и првиот звучен филм на Англиски за драмата (во 1935 бил снимен филмот за Хамлет, именуван „Khoon Ka Khoon“, во Индија и бил на јазикот Урду.[3]

Награди[уреди | уреди извор]

Награда[4] Име
Најдобар глумец Лоренс Оливие
Најдобра сценографија Роџер Фјурси
Кармен Дилон
Најдобар дизајн на облека Роџер Фјурси
Најдобар филм Џ. Артур Ренк - „Two Citis Films“
(Лоренс Оливие, продуцент)
Номинација
Глумица во споредна улога Џин Симонс
Најдобра музика Вилијам Валтон
Најдобар режисер Лоренс Оливие


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Британски филмови“. „Townsville Daily Bulletin“ (Qld. : 1885 - 1954)]]. Qld.: Национална библиотека на Австралија. 3 септември 1947. стр. 7. Посетено на 6 јули 2012.
  2. Патрик Робертсон. The Guinness Book of Almost Everything You Didn't Need to Know About the Movies. Велика Британија: Guinness Superlatives Ltd., Enfield, Middlesex, 1986. ISBN 0-85112-481-X, стр. 40
  3. http://www.imdb.com/title/tt0026566/
  4. „Њујорк Тајмс: Хамлет“. Њујорк Тајмс. Посетено на 2008-12-20.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

|group11 = 2020-ти |list11 = Земја на номадите (2020) • CODA (2021) • Се Насекаде Одеднаш (2022) }}