Француската врска

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Француската врска“
Француската врска - плакат.jpg
Филмскиот плакат
РежисерВилијам Фридкин
ПродуцентФилип Дантони
извршен продуцент:
Давид Шини
Главни улогиЏин Хекмен
Фернандо Реј
Рој Шидер
Тони Ло Бјанко
Марсел Бозуфи
МузикаДон Елис
КинематографијаОвен Ројзмен
МонтажаЏералд Гринберг (како Џери Гринберг)
Дистрибутер„20th Century Fox“
Премиера9 октомври 1971
Времетраење104 минути
Држава САД
ЈазикАнглиски
Француски
Буџет$1,8 милиони
Бруто заработка$51.700.000[1]

Француската врска е американски драма/трилер филм од 1971, режиран од Вилијам Фридкин и продуциран од Филип Дантони. Главните улоги во филмот ги толкуваат Џин Хекмен. Фернандо Реј и Рој Шидер. Филмот бил адаптиран од истоимената книга на Робин Мури.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Француската врска, Бокс Офис информации“. „Box Office Mojo“. Посетено на 29 јануари 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Wikiquote-logo.svg
Викицитат има збирка цитати поврзани со:

|group11 = 2020-ти |list11 = Земја на номадите (2020) • CODA (2021) • Се Насекаде Одеднаш (2022) }}