Огнени кочии

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Огнени кочии“
Филмскиот плакат
РежисерХју Хадсон
ПродуцентДејвид Пјутнем
СценаристКолин Вилед
Главни улогиБен Крос
Ијан Чарлисон
Најгел Хаверс
Шерил Кемпбел
Алис Криџ
Ијан Холм
МузикаВангелис
КинематографијаДејвид Ваткин
МонтажаТери Ролингс
СтудиоAllied Stars Ltd
Enigma Productions
ДистрибутерThe Ladd Company
(„Warner Bros.“) (САД)
„20th Century Fox“ (интернационално)
Премиера30 март, 1981
Времетраење124 минути
Земја Обединето Кралство
ЈазикАнглиски
Бруто заработка$58.972.904

„Огнени кочии“ (англиски: Chariots of Fire) е британски филм од 1981 година, во режија на Хју Хадсон (Hugh Hudson), според сценариото на Колин Веланд (Collin Welland). Главните улоги ги толкуваат: Бен Крос (Ben Cross), Ијан Чарлсон (Ian Charleson), Најџел Хејверс (Nigel Havers), Шерил Кембел (Cheryl Campbell) итн. Музиката за филмот ја компинирал грчкиот композитор и инструменталист Вангелис, кој ја добил наградата „Оскар“ за најдобра оригинална филмска музика.[1]

Содржина[уреди | уреди извор]

Во филмот се обработува приказната за двајца атлетичари на олимписките игри во 1924 година: Ерик Лидел, посветен Шкотски христијанин кој се натпреварува за поголема слава и Харолд Абрахамс, британски Евреин кој се натпреварува за да ги надмине предрасудите.


Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Викицитат има збирка цитати поврзани со:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Vangelis, Chariots of Fire, Polydor, 800 020-2, 1981.

|group11 = 2020-ти |list11 = Земја на номадите (2020) • CODA (2021) • Сè насекаде одеднаш (2022) }} </noinclude>