Вангелис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вангелис
Вангелис на премиерата на филмотЕл Греко
Биографски податоци
Родено имеЕвангелос Одисеас Папатанасиу
Роден(а)29 март 1943 (1943-03-29) (76 г.)
ПотеклоВолос, Грција
Жанровиинструментална , електронска , Прогресивен рок, класична
ЗанимањаКомпозитор, музичар, продуцент
ИнструментиПијано, синтисајзер, клавир, тапани, удиралки
Период на активност1961–денес
ИздавачиРКА Рекордс, Атлантик Рекордс, Сониу Мјузик, Варнер Брос Рекордс, Плидор, Чарли Рекордс[1]
СоработнициAphrodite's Child, Jon & Vangelis, Demis Roussos, Yes

Евангелос Одисеас Папатанасиу (грчки: Ευάγγελος Οδυσσέας Παπαθανασίου, 29 март 1943 година) — грчки композитор на електронска музика, познат под уметничкото име Вангелис.

Тој е најпознат по добивањето на филмска награда за филмот Chariots of Fire. Во својата кариера, која трае повеќе од 50-тина години, вангелис има издадено повеќе од 40 албуми. Според некои критичари, тој се смета за еден од најголемите живи композитори на електронска музика.[2][3][4]

Рани години[уреди | уреди извор]

Евангелос Одисеас Папатанасиу бил роден во Волос, Грција. Во голема мера, како самоук музичар, да компонира започнал најверојатно во својата четиригодишна возраст. Тој како мал одбивал да зема часови по пијано. Студирал сликарство на Академијата за ликовни уметности во Атина.

Во почетокот на 1960-тите години ја основал групата Forminx, која добила голема популарност во Грција[5]. Кога во 1968 година избувнале студентски немири, тој заминал во Париз, и заедно со Демис Русос и Лукас Сидерас ја формирал групата Aphrodite's Child. Најмногу оваа група се прославила со песната „Rain and Tears“. Групата во 1972 година престанала да постои, и покрај тоа што Русос продолжил да соработува со Евангелос.

Кариера[уреди | уреди извор]

Во следните години, Евангелос ја започнал својата соло кариера. Во 1973 година ја напишал музиката за дват филма на францускиот режисер Фредерик Росиф. Во 1974 година го издал својот прв албум под името „Earth“. Во меѓувреме, тој соработувал и со групата „Yes“, која свирела рок музика.

По неколку години тој заминал за Лондон, каде потпишал договор со RCA Records, создавајќи свое студио (Nemo Studios).

Филмска музика[уреди | уреди извор]

Вангелис направил неколку албуми со Јон Андерсон во текот на 80-тите и 90-тите под името Jon & Vangelis. Во 1982 година, Вангелис добил оскар за филмска музика за филмот Chariots of Fire. Во 1990 година го издал албумот Town. Во истата година започнал да соработува со филмскиот режисер Ридли Скот. Тој ја создал музиката за филмовите 1492: Conquest of Paradise и Blade Runner. Неговиот албум од 2001 година, Mythodea, бил користен од страна на НАСА за време на нивните мисии на Марс.[6] . Во 2004 година ја создал музиката за филмот Alexander[2][7].

Вангелис во текот на 2007 година издал два албуми. Првиот бил трилогија од Blade Runner, по повод 25 години од создавањето на музиката на истоимениот филм, додека вториот албум бил саундтракот El Greco за истоимениот филм, во режија на Јанис Смарагдис[8][9][10].

Во 2012 година Вангелис ја компинирал музиката на флимот Trashed. Во 2013 година бил објавен документарниот филм Вангелис и патувањето до Итака. Во 2014 година објавил три композиции за слетувањето на сондата Розета на 67П/Чурјумов-Герасименко, како дел од програмата на Европската вселенска агенција, под наслов „Arrival“, „Rosetta's Waltz“ и „Philae's Journey“. На 23 септември 2016 година бил објавен албумот Rosetta[11].

Диакографија[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Дискографија на Вангелис.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Discography site Retrieved 16 September 2008
 2. 2,0 2,1 Шаблон:Cite newspaper
 3. Jason Ankeny. „Vangelis Biography“. All Music. конс. 2008-11-06. 
 4. Tranglos review Retrieved 6 October 2008
 5. „The Forminx“. Vangelis Movements. конс. 2008-11-12. 
 6. Tracksounds Review Retrieved 26 September 2008
 7. Synthtopia Review of Alex. S.T. Retrieved 26 September 2008
 8. „Nemo: Vangelis - chapter 15“. nemostudios.co.uk. конс. 18 August 2016. 
 9. Synthopia Trilogy Preview Retrieved 26 September 2008
 10. Elsewhere albums page Retrieved 26 September 2008
 11. Claudia (19 December 2014). „Music Of The Irregular Spheres“. European Space Agency. конс. 18 August 2016. 
 12. VangelisMovements.com