Mythodea (албум од Вангелис)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Mythodea — Music for the NASA Mission: 2001 Mars Odyssey“
Студиски албум од Вангелис
Издаден23 октомври 2001
Снимен2001
Жанркласична музика
Траење66:00
Издавачка куќаSony Classical
ПродуцентВангелис
Вангелис — Хронологија
Reprise 1990-1999
(2000)
Mythodea
(2001)
Odyssey: The Definitive Collection
(2003)
 Професионални оценки
Прегледни резултати
Извор Оценка
Allmusic 2.5/5 ѕвездички [1]
Tracksounds 10/10 [2]

Mythodea е албум од Вангелис објавен во 2001 година.

Овој албум се смета за единствените оперски албуми на грчкиот композитор и бил создаден за мисијата на НАСА кон планетата Марс.

Албумот е снимен во живо од Атина кој концерт се одржал на 28 јуни 2001 година, а албумот официјално бил издаден на 23 октомври 2001 година за да се совпадне со мисијата Одисеја на Марс 2001 година. Видеото од концертот било објавено во почетокот на 2002 година.

Список на песни[уреди | уреди извор]

 1. "Introduction" – 2:43
 2. "Movement 1" – 5:41
 3. "Movement 2" – 5:39
 4. "Movement 3" – 5:51
 5. "Movement 4" – 13:42
 6. "Movement 5" – 6:35
 7. "Movement 6" – 6:27
 8. "Movement 7" – 4:58
 9. "Movement 8" – 3:07
 10. "Movement 9" – 5:00
 11. "Movement 10" – 3:03

Наводи[уреди | уреди извор]