The City (албум од Вангелис)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„The City“
Студиски албум од Вангелис
Издаден1990
СнименРим
Траење43:08
Издавачка куќаАтлантик Рекордс
ПродуцентВангелис
Вангелис — Хронологија
Themes
(1988)
The City
(1990)
1492: Conquest of Paradise
(1992)
 Професионални оценки
Прегледни резултати
Извор Оценка
Allmusic 4/5 ѕвездички[1]

The City е албум од Вангелис објавен во 1990 година.

Овој албум бил направен во Рим кога Вангелис престојувал во градот на снимањето на филмот Bitter Moon од Роман Полански. Овој албум може да се види и како концертен албум опишувајќи го урбаниот живот и атмосферата во големиот град.

Список на песни[уреди | уреди извор]

  1. "Dawn" – 4:16
  2. "Morning Papers" – 3:55
  3. "Nerve Centre" – 5:30
  4. "Side Streets" – 4:12
  5. "Good to See You" – 6:51
  6. "Twilight" – 4:57
  7. "Red Lights" – 3:55
  8. "Procession" – 9:33

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Connolly, Dave. „Review: The City“. Rovi Corporation. Посетено на 27 October 2010.