Европска вселенска агенција

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од European Space Agency)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Европска вселенска агенција
European Space Agency
ESA LOGO.svg
Сопственик
Основана1974
Главен штабПариз, Франција
Вселенска станицаГвајански вселенски центар
УправникЖан-Жак Дорден
Буџет2,9 ($4,260) млј (2007)
Мреж. местоwww.esa.int

Европска вселенска агенција или ЕСА (англиски: European Space Agency или ESA), е основана во 1974 и е меѓувладина организација која е посветена на истражувања во вселената. Со неа раководат 22 европски држави. Главниот штаб се наоѓа во Париз, Франција. Има вкупен буџет од 2,9 милијарди .

Главната лансерна станица е Гвајанскиот вселенски центар во Куру, Француска Гвајана.

Научните мисии се засновани во ESTEC во Нордвејк, Холандија, Земјините опсервациски мисии се во ESRIN во Фраскати, Италија, Мисионата контрола е во ESOC во Дармштат, Германија, и Европскиот астронаутски центар (EAC), каде што се тренираат астронаутите за идните мисии е сместен во Келн, Германија.

  Земји членки на ЕСА
  Земји членки на ЕЦС

Надворешни врски[уреди | уреди извор]