Национална вселенска организација (Република Кина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Национална вселенска организација (Тајван))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Национална вселенска организација
國家太空中心
NSPO.png
Логото на NSPO
СопственикFlag of the Republic of China.svg Тајван
ОснованаСептември 1961
Главен штабСин-Чу
УправникДр. Ж.Ж. Миау

Националната вселенска организација (NSPO) (кинески: 國家太空中心 / Kuochia Taikung Chunghsin), порано позната како национално биро за вселенска програма) е цивилна владина вселенска агенција на Тајван. NSPO моментално се занимава со развивање на технологии и изработка на сателитот од серијата на FORMOSAT за Земјино набљудување.

Главниот штаб на NSPO е сместен во Син-Чу, Тајван.

Програма[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]