Јапонски центар за вселенски истражувања

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јапонски центар за вселенски истражувања
宇宙航空研究開発機構
JAXAlogo.png
Сопственик  Јапонија
Основана 1 октомври, 2003
(наследник на NASDA 1969-2003, ISAS 19812003 и NAL 19552003)
Главен штаб Чофу, Токио
Вселенска станица Вселенски центар Тенегашима
Мото Една JAXA
Управник Кеиџи Тачикава
Буџет ¥225 (€1,4) милијарди(FY2005)[1]
Мреж. место www.jaxa.jp

Јапонскиот центар за вселенски истражувања (јапонски: 宇宙航空研究開発機構 / Uchū-Kōkū-Kenkyū-Kaihatsu-Kikō) или JAXA, е јапонска национална вселенска агенција. Основана е на 1 октомври, 2003 година. JAXA е одговорна за истражувања, развој и лансирање на сателити во земјината орбита, и се занимава со можни мисии како испраќање на луѓе на месечината и елсплоатација на астероиди.[2] Мотото е Една JAXA.[3][4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „IV. 決算報告書 (Balance Report)“ (на japanese) (PDF). 平成17事業年度 JAXA財務諸表等に関する事項. JAXA. 30 август 2006. http://www.jaxa.jp/about/finance/pdf/finance_17-04.pdf. посет. 29 јуни 2007 г. 
  2. „Japan launches biggest moon mission since Apollo landings“. guardian.co.uk/science. http://www.guardian.co.uk/science/2007/sep/15/spaceexploration.japan. посет. 16 септември 2007 г. 
  3. http://www.jaxa.jp/article/interview/vol21/p2_e.html
  4. http://www.jaxa.jp/about/index_e.html


Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Следниве три врски се на предходниците на JAXA: