Дански национален вселенски центар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дански национален вселенски институт
'Danmarks Rumcenter (DRC)'
Сопственик Данска
Основана1 јануари 2005
Главен штабКопенхаген и Естербро
УправникАјгил Фриис-Кристенсен
БуџетDKK 56 милиони (2005)[1]

Данскиот национален вселенски центар (ДНВЦ; дански: Danmarks Rumcenter}}, DRC) е дански истражувачки институт за вселената и е дел од данското министерство за наука, технологија и иновации. Сместен е во Копенхаген и Естербро. Има вкупно досега изработено 69 научни истражувачки проекти.[1]

Сегашен администратор е Ајгил Фриис-Кристенсен и има буџет од 56 милиони дански круни.

Белешки[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Danmarks Tekniske Universitet - Danmarks Rumcenter (DRC).