Дански национален вселенски центар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дански национален вселенски институт
'Danmarks Rumcenter (DRC)'
Danmarks Rumcenter.png
Сопственик  Данска
Основана 1 јануари 2005
Главен штаб Копенхаген и Естербро
Управник Ајгил Фриис-Кристенсен
Буџет DKK 56 милиони (2005)[1]
Мреж. место www.spacecenter.dk

Данскиот национален вселенски центар (ДНВЦ; дански: Danmarks Rumcenter}}, DRC) е дански истражувачки институт за вселената и е дел од данското министерство за наука, технологија и иновации. Сместен е во Копенхаген и Естербро. Има вкупно досега изработено 69 научни истражувачки проекти.[2]

Сегашен администратор е Ајгил Фриис-Кристенсен и има буџет од 56 милиони дански круни.

Белешки[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]