Прејди на содржината

ЦНЕС

Од Википедија — слободната енциклопедија
Национален центар за вселенски изтражувања
Centre National d'Études Spatiales
Сопственик Франција
Основана1961
Главен штабПариз, Франција
УправникЈаник д'Еската
Буџет$2,49 милијарди

Национален центар за вселенски изтражувања или ЦНЕС (француски: Centre National d'Études Spatiales или CNES) — вселенска агенција на француската влада. Главниот штаб е сместен во центарот на Париз. Операциите воглавно се изведуваат од Гвајанскиот вселенски центар, но има и лансирања од други места во други држави. ЦНЕС во прв ред е одговорен за тренинг на француските астронаути.

Историја

[уреди | уреди извор]
  • 1961 Основана е CNES.
  • 1962 Лансиран е сателити Дијамант.
  • 1962 Лансирана е првата ракета Беренисе.
  • 1963 Лансирана е ракетата Вероник.
  • 1965 Лансиран е првиот фрабцуски вештачки сателит. [1] Архивирано на 1 октомври 2006 г.
  • 1968 Пуштен е во употреба Вселенскиот центар во Тулуза.
  • 1969 Комплетиран е вселенскиот центар во Француска Гвајана.
  • 1973 Пуштен е во употрева вселенскиот центар до Еври.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]