Национална комисија за вселенски активности

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Национална комисија за вселенски активности
Comisión Nacional de Actividades Espaciales
Logo CONAE.png
Логото на CONAE
Сопственик Аргентина
Основана28 мај 1991
Главен штабКордоба и Буенос Аирес

Националната комисија за вселенски активности (шпански: Comisión Nacional de Actividades Espaciales) (CONAE) — цивилна вселенска агенција во сопственост на владата на Аргентина.

Основана е на 28 мај 1991 како наследник на постарата агенција за вселенски истражувања CNIE. Главните штабови се сместени во Кордоба и Буенос Аирес.

Лансирања[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2019-03-21. Посетено на 2014-03-11.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]