Бразилска вселенска агенција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бразилска вселенска агенција
Agência Espacial Brasileira
Сопственик Бразил
Министерство за наука и технологија
Основана10 февруари 1994[1]
(порано Бразилска вселенска програма, 1961-1993)
Главен штабРакетен центар Алкантара
УправникСержо Гаудензи
Буџет$213 милиони(2008)[2]

Бразилската вселенска агенција (португалски: Agência Espacial Brasileira; AEB) е цивилна бразилска агенција која се занимава со истражување на вселената. Поради водечката улога на оваа агенција што ја има во Латинска Америка, АЕВ е дел и од меѓународната вселенска станица[3].

АЕВ во 2003 доживеа голема трагедија кога елплодира ракета и уби 21 техничар. Бразил на 23 октомври 2004 за првпат успешно лансира ракета во вселената од космодромот Ракетен центар Алкантара; од типот VSB-30. Следуваат повеќе успешни мисии.[4][5][6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Presidency of Brazil: Law 8.854 "That creates the Brazilian Space Agency, and other measures".
  2. National Congress of Brazil. 2008 Federal Budget: Brazilian Space Agency (Agência Espacial Brasileira). (pp. 208-213).
  3. „The Internet Encyclopedia of Science: Brazilian Space Agency“. Архивирано од изворникот на 2015-09-23. Посетено на 2008-04-24.
  4. BBC World: Brazil Launches rocket into space
  5. „Space.com: Brazil completes successful rocket launch“. Архивирано од изворникот на 2004-10-27. Посетено на 2004-10-27.
  6. „Herald Tribune: Brazil launches rocket for gravity research“. Архивирано од изворникот 2007-08-22. Посетено на 2007-08-22.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]