Бразилска вселенска агенција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бразилска вселенска агенција
Agência Espacial Brasileira
AEB Logo.png
Сопственик Бразил
Министерство за наука и технологија
Основана10 февруари 1994[1]
(порано Бразилска вселенска програма, 1961-1993)
Главен штабРакетен центар Алкантара
УправникСержо Гаудензи
Буџет$213 милиони(2008)[2]

Бразилската вселенска агенција (португалски: Agência Espacial Brasileira; AEB) е цивилна бразилска агенција која се занимава со истражување на вселената. Поради водечката улога на оваа агенција што ја има во Латинска Америка, АЕВ е дел и од меѓународната вселенска станица[3].

АЕВ во 2003 доживеа голема трагедија кога елплодира ракета и уби 21 техничар. Бразил на 23 октомври 2004 за првпат успешно лансира ракета во вселената од космодромот Ракетен центар Алкантара; од типот VSB-30. Следуваат повеќе успешни мисии.[4][5][6]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]