Канадска вселенска агенција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Канадска вселенска агенција
Canadian Space Agency
Agence spatiale canadienne
Canadian Space Agency logo.png
Логото на агенцијата
Сопствениквладата на Канада
Основана14 декември 1989
Главен штабВселенски центар Џон Чепмен
УправникГај Баџолд[1]
БуџетCAD $373,5 милиони (2007)

Канадскaта вселенска агенција (CSA англиски: Canadian Space Agency , француски, Agence spatiale canadienne, ASC) е канадска владина вселенска агенција која е одговорна за канатската вселенска програма. Основана е во март 1989.

Штабот на CSA е сместен во Вселенскиот центар Џон Чепмен во Сент Хуберт, Квебек. Агенцијата исто така има и канцеларии во Отава, Вашингтон, Париз, Кејп Канаверал, и Хјустон. Вработува 575 врвни техничари и научници.

Во декември 2007 канадскиот министер за индустрија го назначува Гај Баџолд за претседател на агенцијата.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]