Вселенска и високоатмосферска комисија за истражување

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вселенска и високоатмосферска комисија за истражување
سپارکو SUPARCO
Логото на SUPARCO
СопственикПакистан Пакистан
ОснованаСептември 1961
Главен штабИсламабад
Вселенска станицаСонмиани
УправникРаза Хусаин
БуџетPKR 350 милиони

Вселенската и високоатмосферската комисија за истражување или популарно нарекувана Пакистанска вселенска агенција (урду: سپارکو / SUPARCO) пакистанска владина вселенска агенција која е одговорна за пакистанскиот вселенсака програма. Формирана е во септември 1961 година по наредба на тогашниот претседател Ајуб Кан, а по совет на професорот д-р Абдус Салам, кој е нобелов лауерат[1].

SUPARCO е автономна истражувачка и развојна организација под владата на пакистан. Главниот штаб е сместен во Исламабад, додека главната развојна станица е во вселенскиот центар Сомниани. Агенцијата исто така има и канцеларии во Лахор и во Карачи (како инженерски инсталации).

Пакистански сателити[уреди | уреди извор]

Име Лансиран Прекинат Намена
Rehbar-1 7 јуни 1962 Истражување на јоносферата
Rehbar-2 9 јуни 1962 Истражување на јоносферата
BADR I јануари 1986 1987 Експериментален комуникациски сателит
BADR B 10 декември 2001 Сè уште во употреба Комуникациски сателит
PAKSAT-1 (порано Palapa C1) 20 декември 2002 Сè уште во употреба комуникациски сателит
PAKSAT-IR Во раџвој

Интернационална соработка[уреди | уреди извор]

Во Мај, 2007, Кина (како стратешки партнер) се согласи и даде позитивен сигнал за соработка со пакистанската агенција. Билатералниот договор вклучива соработка на полето на вселената, науката и технологијата. Потоа вклучува соработка и на полињата како клима и енергија. Во Август, 2006 Кина почна соработка со пакистан за лансирање на три зејени сателити во следните 5 гоидини.[2]

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. „History of SUPARCO“. Архивирано од изворникот на 2008-04-17. Посетено на 2008-04-28.
  2. „Asia Times Online :: South Asia news - China, Pakistan cooperate in space“. Архивирано од изворникот на 2011-06-04. Посетено на 2008-04-28.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]