Национален институт за техники во вселената

Од Википедија — слободната енциклопедија
Национален институт за техники во вселената
'Instituto Nacional de Técnica Aeroespacial'
INTA logo.jpg
Сопственик Шпанија
Основана1942
Буџет100 милиони

Националниот институт за техники во вселената (шпански: Instituto Nacional de Técnica Aeroespacial, INTA) е шпанска вселенска агенција. Основана е за времето на Втората светска војна во 1942 година. Има буџет од 100 милиона .

Надворешни врски[уреди | уреди извор]