Национален институт за техники во вселената

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Национален институт за техники во вселената
'Instituto Nacional de Técnica Aeroespacial'
INTA logo.jpg
Сопственик  Шпанија
Основана 1942
Буџет 100 милиони
Мреж. место http://www.inta.es/

Националниот институт за техники во вселената (шпански: Instituto Nacional de Técnica Aeroespacial, INTA) е шпанска вселенска агенција. Основана е за времето на Втората светска војна во 1942 година. Има буџет од 100 милиона .

Надворешни врски[уреди | уреди извор]