Украинска национална вселенска агенција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Украинска национална вселенска агенција
Національне космічне агентство України
NSAULogo.png
Основана 1993
Главен штаб Киев
Вселенска станица Бајконур / Плесетск
Управник Јуриј Алексеев
Буџет $250-300 милиони[1]
Мреж. место http://www.nkau.gov.ua/

Украинска национална вселенска агенција (украински: Національне космічне агентство України, НКАУ) е владина украинска агенција која е одговорна за вселенската политика и програма на Украина.

УНВА лансира од казакстанскиот космодром Бајконур, рускиот Плесетск, и од морски лансирни рампи кои се наоѓаат на пловни платформи во морињата. УНВА има контрола од Еупаторија, Крим.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]