Прејди на содржината

Украинска национална вселенска агенција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Украинска национална вселенска агенција
Національне космічне агентство України
Основана1993
Главен штабКиев
Вселенска станицаБајконур / Плесетск
УправникЈуриј Алексеев
Буџет$250-300 милиони[1]

Украинска национална вселенска агенција (украински: Національне космічне агентство України, НКАУ) е владина украинска агенција која е одговорна за вселенската политика и програма на Украина.

УНВА лансира од казахстанскиот космодром Бајконур, рускиот Плесетск, и од морски лансирни рампи кои се наоѓаат на пловни платформи во морињата. УНВА има контрола од Еупаторија, Крим.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]