Иранска вселенска агенција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Иранска вселенска агенција
سازمان فضايی ايران
Isa logo.jpg
Сопственик Иран Иран
Основана 1974
Главен штаб Емамшахр и Ком
Управник Ахмад Телебсахед
Мреж. место www.isa.ir/en/

Иранската вселенска агенција (ISA) (фарси: سازمان فضايی ايران) е Иранска владина вселенска агенција.

ISA е основана во 1974 со цел да истражува на полето на вселенската технологија. Главниот штаб е сместен во Емамшахр и Ком. моментален администратор е Ахмад Телебсахед.


Надворешни врски[уреди | уреди извор]