Прејди на содржината

Мир (вселенска станица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вселенската станица Мир

Мир била советска и руска вселенска станица.

Историја[уреди | уреди извор]

Веленската станица „Мир“ е позната по долгите престои на космонаутите во неа. Притоа, светскиот рекорд за најдолг престој во вселената го држи рускиот космонаут Валериј Пољаков, кој во 1994 и 1995 година престојувал дури 437 дена во станицата „Мир“. Поради застареноста, вселенската станица „Мир“ била затворена и уништена во 2001 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Почнува најдолгата мисија на престој во вселената“, Дневник, година XIX, број 5727, петок, 27 март 2015, стр. 25.