Валериј Пољаков

Од Википедија — слободната енциклопедија
Валериј Пољаков
Изворно име
Валерий Владимирович Поляков
НационалностРусин
РоденВалериј Иванович Коршунов
27 април 1942(1942-04-27)
Тула, Руска СФСР, СССР
Починал7 септември 2022(2022-09-07) (возр. 80)
Москва, Русија
Друго занимање
лекар
Поминато време во вселената
678 д 16 ч 32 м
ИзборМедицинска група 3
МисииМир ЕО-3 / Мир ЕО-4 (Сојуз ТМ-6 / Сојуз ТМ-7), Мир ЕО-15 / Мир ЕО-16 / Мир ЕО-17 (Сојуз ТМ-18 / Сојуз ТМ-20)
Обележја на мисиите

Валериј Владимирович Пољаков (руски: Валерий Владимирович Поляков, родено име: Валериј Иванович Коршунов (Валерий Иванович Коршунов; 27 април 1942 - 7 септември 2022) — руски космонаут, кој се специјализирал за долги вселенски патувања.

Во текот на 1970-тите, станувајќи лекар, вршел проучувања на и специјализирал од областа на вселенската медицина напоредно со обуката за космонаути. Неговиот прв лет до вселенската сстаница „Мир“ бил во 1988 година, трел 240 дена, а во 1994 година траел рекордни 437 дена.