Кинеска национална вселенска управа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Национална кинеска вселенска управа
国家航天局
CNSA Logo.PNG
Логото на НКВУ (CSNA)
Сопственик Влада на Н.Р. Кина
Основана 22 април 1993
Главен штаб Пекинг
Управник Сун Лаијан
Буџет $500 милиони (официјално)
Мреж. место www.cnsa.gov.cn

Кинеската национална вселенска управа (КНВУ) (кин. 国家航天局, пинјин: Guó Jiā Háng Tiān Jú или англ. China National Space Administration, CNSA) е национална вселенска агенција на Народна Република Кина која е одговорна за вселенската програма на државата.


Управа[уреди | уреди извор]

Сегашен управник на агенцијата е Сун Лаијан, од 2004, додека од 2005 Џин Жуаглунг и Луо Ге се подпреседатели.

Оддели[уреди | уреди извор]

КНВУ има четири оддели и тоа:

  • Оддел за генерално планирање,
  • Оддел за системско инжинерство,
  • Оддел за наука, технологија и контрола на квалитетот,
  • Оддел за надворешни работи.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]