Прејди на содржината

Италијанска вселенска агенција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Италијанска вселенска агенција
'Agenzia Spaziale Italiana'
Сопственик Италија
Основана1988[1]
Главен штабРим, Италија
УправникЏовани Фабрицио Бигнами
Буџет1 милијарда[2]

Италијанската вселенска агенција (италијански: Agenzia Spaziale Italiana; ASI) е основана во 1988 и има задача да ги промовира, координира и извршува вселенските активности на Италија. Таа учествува активно во советот на европската ESA. Главниот штаб е сместен во Рим, Италија. Исто така има и два оперативни центри во Матера и Трапани (двата во Италија), и космодром Сан Марко платформа, на брегот на Кенија. Годишниот буџет на ASI изнесува $978 милиони.

Белешки[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. Known as the "Italian Space Research Program" from 1959 to 1988.
  2. $1350 million million; http://www.asi.it/html/ita/news/Space%20Activities%20Report%202005%20Italy.pdf PDF (387 KiB)