Корејски институт за вселенски истражувања

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Корејски институт за вселенски истражувања
한국항공우주연구원
KARI logo.png
Сопственик Јужна Кореја
Основана10 октомври 1989
Главен штабЈусеонг, Даежеон
Вселенска станицаВселенски центар Наро
МотоAerius Spatium [1]
УправникХонгјул Паик (백홍열)
БуџетKRW 348 милиони (FY 2007)[2]
{{{печат_опис}}}
Корејскиот институт за вселенски истражувања

Корејскиот институт за вселенски истражувања (KARI) (корејски: 한국항공우주연구원) е аеронаутичка и вселенска агенција на Јужна Кореја. Главните лаборатории се сместени во Даежеон, во Научен град Даедеок. Сегашните проекти влкучуваат ракети од типот на KSLV. Претходните проекти од 1999 го вклучуваа сателитот Arirang-1. Агенцијата беше основана во 1981.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Модел на KSLV-1 ракетата, која ќе биде лансирана во 2008.
  1. Latin for "Aerospace" [1]

  2. USD 366 милиони [2]