Корејски институт за вселенски истражувања

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Корејски институт за вселенски истражувања
한국항공우주연구원
KARI logo.png
Сопственик  Јужна Кореја
Основана 10 октомври 1989
Главен штаб Јусеонг, Даежеон
Вселенска станица Вселенски центар Наро
Мото Aerius Spatium [1]
Управник Хонгјул Паик (백홍열)
Буџет KRW 348 милиони (FY 2007)[2]
Мреж. место www.kari.re.kr
{{{печат_опис}}}

Корејскиот институт за вселенски истражувања (KARI) (корејски: 한국항공우주연구원) е аеронаутичка и вселенска агенција на Јужна Кореја. Главните лаборатории се лоцирани во Даежеон, во Научен град Даедеок. Сегашните проекти влкучуваат ракети од типот на KSLV. Предходните проекти од 1999 го вклучуваа сателитот Arirang-1. Агенцијата беше основана во 1981.


Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Latin for "Aerospace" [1]

  2. USD 366 милиони [2]
Модел на KSLV-1 ракетата, која ќе биде лансирана во 2008.