Национален институт за аеронаутика и вселена

Од Википедија — слободната енциклопедија
Национален институт за аеронаутика и вселена
Lembaga Penerbangan dan Antariksa Nasional (LAPAN)
Логото на LAPAN
СопственикИндонезија Индонезија
Основана27 ноември 1964
Главен штабЏакарта

Националниот институт за аеронаутика и вселена (индонезиски: Lembaga Penerbangan dan Antariksa Nasional/LAPAN) е индонезиска владина вселенска агенција. Основана е на 27 ноември 1964 ос страната на поранешниот индонезиски претседател Сухарто.

Главниот штаб е сместен во Џакарта, но има и десетици помали центри кои се сместени на потегот од Ачех до Папуа.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]