Роскосмос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Роскосмос
Роскосмос
Логото на Роскосмос
Основана1992
(претходно Советска вселенска програма, 1922-1991)
Главен штабМосква
Вселенска станицаБајконур, Плесецк
УправникЈуриј Борисов
Буџет154 милијарди рубљи (1,92 милијарди. долари) (2022)[1]

Роскосмос (руски: Государственная корпорация по космической деятельности «Роскосмос») — руска владина агенција одговорна за вселенската програма и генералните вселенски истражувања на Русија. Штабот е сместен во Москва, главната контрола на мисиите, летачките операции и оперативниот центар („Центр Управления Полетом“, „ЦУП“) се сместени во градот познат како Корољов, додека Центарот за подготовка на космонаути „Јуриј Гагарин“ е во Ѕвезденото Гратче. Лансирањата се изведуваат од космодромите Бајконур во Казахстан (според лансирањата е на трето место, додека првите две се тајни и непознати) и Плесецк во северна Русија.

Од 29 април 2004 г. генерален директор на агенцијата е Владимир Поповкин.

План за 2006-2015 г.[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]