Федерална вселенска агенција (Русија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Роскосмос)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Федерална вселенска агенција на Русија
Федеральное космическое агентство России
Roscosmos logo ru.svg
Основана1992
(претходно Советска вселенска програма, 1922-1991)
Главен штабМосква
Вселенска станицаБајконур, Плесецк
УправникВладимир Поповкин
Буџет169,8 милијарди рубљи (5,6 милијарди. долари) (2013)[1]

Федералната вселенска агенција на Русија или РОСКОСМОС (руски: Федеральное космическое агентство России), порано Руска авијација и вселенска агенција (Российское авиационно-космическое агентство, попозната како „Росавиакосмос“), е руска владина агенција одговорна за вселенската програма и генералните вселенски истражувања на Русија. Штабот е сместен во Москва, главната контрола на мисиите, летачките операции и оперативниот центар („Центр Управления Полетом“, „ЦУП“) се сместени во градот познат како Корољов, додека Центарот за подготовка на космонаути „Јуриј Гагарин“ е во Ѕвезденото Гратче. Лансирањата се изведуваат од космодромите Бајконур во Казахстан (според лансирањата е на трето место, додека првите две се тајни и непознати) и Плесецк во северна Русија.

Од 29 април 2004 г. генерален директор на агенцијата е Владимир Поповкин.

План за 2006-2015 г.[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]