Прејди на содржината

Вселенски туризам

Од Википедија — слободната енциклопедија
Првиот вселенски турист, Денис Тито, најлево, со екипажот на СССР, Талгат Мусабаев и Јуриј Батурин, најдесно.

Вселенски туризам — патување до вселената заради разонода, забава или работа. Во последниве години, различни фирми се обидуваат да ја развијат оваа индустрија. Само Федералната вселенска агенција (ФВА) можела да обезбеди превоз за вселенски туризам. Цената на вселенскиот лет на ФВА е помеѓу 20 и 35 милиони долари преку Space Adventures, единствената фирма во светот преку која може да се купи лет до вселената. Првиот вселенски турист што полетал во вселената бил Денис Тито.[1]

Вселенските туристи треба да бидат во добра физичка форма пред да одат во вселената. Конкретно, тие треба да се обучуваат за брзо забрзување во центрифуга и бестежинска состојба со летање во млазен авион на голема височина што прави параболични лакови. Можеби ќе треба да научат како да ракуваат со вселенски брод, па дури и да поправаат делови користејќи симулатори.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Space Tourism - an overview | ScienceDirect Topics“. www.sciencedirect.com. Посетено на 2024-05-03.
  2. Thomas, Justin (2023-01-02). „Everything You Need to Know About Space Tourism“. Advanced Structural Technologies (англиски). Посетено на 2024-05-03.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]