Радиоастрон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Радиоастрон (Спектар-Р)
300п
Лансирано на 18 јули 2011
Орбитални елементи
Апоцентар 390.000 км
Перицентар 10.000 км

Радиоастрон (или Спектар-Р, рус. „Спектр-Р“) е руски вселенски радиотелескоп, изработен со средства од Австровселенскиот центар на РАН, а лансиран во Земјината орбита на 18 јули 2011,[1] со перигеј од 10.000 км и апогеј од 390.000 км.[2][3]

„Радиоастрон“ е дело на повеќе установи: Австровселенскиот центар на физичкиот институт „П.Н. Лебедев“ при Руската академија на науките, НПО Лавочкин и Роскосмос во соработка со разни руски и меѓународни организации. Работата на проектот траела повеќе од 20 години.

Оваа астрофизичка вселенска опсерваторија е наменета за радио-астрофизичко набљудувања на вонгалактички објекти со ултрависока разделна моќ со радиоинтерферометриски методи, во содејство со земски радиотелескопи во брановодолжински опсег од 1,35 – 6,0; 18,0; 92,0 см, како и истражување на својствата на краземјината и меѓупланетарната плазма.[4] Радиоастрон ќе овозможи набљудување на вселената со извондредно високо аголно разложување. Со ова се ветува разоткривање на загатките на длабоката вселена. Радиоастрон е најголемиот телескоп во вселената. Телескопот има облик на цвет, лиишто 27 листови се отвораат во рок од 30 минути.[5]

При лансирање, леталото имало маса од 5.000 кг. За превоз е употребена носечка ракета „Зенит-2SLБ“ со горен степен „Фрегат-2СБ“.[6] Главната научна цел на мисијата е изучување на разни астрономски објекти при аголно разложување од неколку милионити делови од една лачна секунда.

Носечката ракета на опсерваторијата е лансирана од платформата 45 на космодромот Бајконур на 18 јули во 06:31 MSK.[7]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Руски сателит на задача да гледа во црни дупки“, SpaceFlight, 18 јули 2011 (посет. 18 јули 2011 г). (англиски)
  2. „Опис на проектот „Радиоастрон““. http://www.asc.rssi.ru/radioastron/description/status_eng.htm. посет. 28 февруари 2008 г.  (англиски)
  3. „Опис на проектот „Радиоастрон“ - Орбита“. Институт за вселенско истражување на РАН. http://www.asc.rssi.ru/radioastron/description/orbit_eng.htm. посет. 28 февруари 2008 г.  (англиски)
  4. „Радиоастрон“. Роскосмос. http://www.federalspace.ru/main.php?id=25.  (руски)
  5. „Патувачкиот вселенски телескоп ќе ги собори границите на човековите сознанија“. Russia Today. http://rt.com/news/radioastron-telescope-launch-space/.  (англиски)
  6. „Конструкција на вселенското летало“. Австровселенски центар на физичкиот институт „П.Н. Лебедев“. http://www.asc.rssi.ru/radioastron/description/design_eng.htm.  (англиски)
  7. „Руското научно-истражувачко летало „Спектар-Р“ е успешно лансирано од Бајконур“. Роскосмос. http://www.federalspace.ru/main.php?id=2&nid=12006. посет. 18 јули 2011 г.  (руски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]