Вселенска трка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Копија на носечката ракета Восток, која е видоизменување на носечката ракета Спутник.

Вселенска трка (англиски: Space Race) — натпревар помеѓу САД и Советскиот Сојуз во средината на XX век за постигнување значајни пресвртници во истражувањето на вселената. Започнала во доцните 1950-ти и траела до раните 1970-ти. Клучните настани во Вселенската трка го вклучуваат пуштањето на првиот вештачки сателит, Спутник 1, од страна на Советскиот Сојуз во 1957 г. Овој настан го шокирал светот и го поттикнал САД да ја забрза сопствената вселенска програма. Како одговор, САД го пуштил својот прв сателит, Експлорер 1, во 1958 г. Друга значајна пресвртница била трката да се стави човек во вселената. Јуриј Гагарин станал првиот човек што ја обиколил Земјата со советскиот вселенски брод Восток 1 во 1961 г. САД го следел примерот со Алан Шепард, кој станал првиот Американец во вселената подоцна истата година.[1]

Еден од најпознатите иконски мигови на Вселенската трка била мисијата Аполо 11 во 1969 г., кога американските астронаути Нил Армстронг и Баз Олдрин станале првите луѓе што стапнале на Месечината.[2][3][4] Ова достигнување означило голема победа за САД во Вселенската трка.

Вселенската трка имала длабоки последици за науката, технологијата и геополитиката. Тоа довело до напредок во ракетната техника, телекомуникациите и компјутерската технологија. Дополнително, го поттикнало соперништвото помеѓу САД и Советскиот Сојуз за време на епохата на Студената војна, при што секоја страна се стремела да ја покаже својата технолошка и идеолошка надмоќност.[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „The Space Race“. History.com. February 21, 2020. Посетено на January 8, 2023.
  2. „Apollo 11 Command and Service Module (CSM)“. NASA Space Science Data Coordinated Archive. Посетено на November 20, 2019.
  3. „Apollo 11 Lunar Module / EASEP“. NASA Space Science Data Coordinated Archive. Посетено на November 20, 2019.
  4. „Apollo 11 Mission Summary“. Smithsonian Air and Space Museum.
  5. Frost, Jennifer (July 18, 2019). „Who really won the US-Soviet space race?“. newsroom.co.nz. Посетено на 25 January 2024.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]