Национална малезиска вселенска агенција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Национална малезиска вселенска агенција
'Agensi Angkasa Negara (ANGKASA)
Angkasamosti.jpg
Сопственик Малезија Малезија
Основана 2002
Управник проф. Датук Мазлан Отман
Мреж. место Agensi Angkasa Nasional

Националнате малезиска вселенска агенција (MNSA; малајски: Agensi Angkasa Negara, ANGKASA) е малезиска вселенска агенција која е основана во 2002 година. Главна задача и е да ја води малезиската вселенска програма, да ја истражува вселената и да учествува во формулирањето на националната малезиска вселенска политика.

Прв генерален и сегашен директор на агенцијата е професорот Датук Мазлан Бинти Отман и др. Мустафа Дин Субари како негов заменик.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]