Германски авиовселенски центар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Германски авиовселенски центар
Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt e.V.
Dlr logo1.png
Основана 1969
Главен штаб Бон-Оберкасел
Управник Јохан-Дитрих Вернер
Буџет $1,242 милијарди
Мреж. место www.dlr.de

Германскиот авиовселенски центар или ДЛР (германски: Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt e.V. или DLR) е германски национален истражувачки центар за авијација и вселенски летови. Член е на здружението Хелмхолц.

Во своите истражувачки и развојни проекти се вклучени исто така и национални и меѓународни кооперативни програми. Централниот штаб на ГВЦ се наоѓа во Бон. Се финансира од германскиот буџет со 846 милиони € (1,242 милијарди $).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: Erioll world.svg 50°51′10″N, 7°07′23″E