Израелска вселенска организација

Од Википедија — слободната енциклопедија
Израелска вселенска организација
סוכנות החלל הישראלית
Логото на ISA
Основана1983
Вселенска станицаПалмахим
УправникЈицак бен Јизраел
Буџетоколу 1 милијарда $ [1]

Израелската вселенска организација (ISA; хебрејски: סוכנות החלל הישראלית, Sohnut HaHalal HaYisraelit) е владино тело кое ја води и контролира израелската вселенска истражувачка програма. Основана е во 1983 и моментално ја води администраторот Јицак Бен Јисраел.

ISA има значајни договори за соработка со вселенските агенции на: САД (NASA), Франција (CNES), Канада (CSA), Индија (ISRO), Германија (DLR), Украина (NSAU), Русија (RKA), Холандија (NIVR) и Бразил (AEB).

Проекти[уреди | уреди извор]

Ракетата Shavit

Израелски сателити[уреди | уреди извор]

Сателити во развој[уреди | уреди извор]

  • Venus - Сателит за развој и истражување на земјата,
  • TAUVEX - Производство и лансирање на вселенски телескоп,
  • OPsat - Нова генетрација на оптички набљудувачки сателитиe,
  • INSAT-1 и INSAT-2 - 2 нано-сателити.

Израелски ракети[уреди | уреди извор]

  • Shavit - Серија на сателитни ракети.

Израелски астронаути[уреди | уреди извор]

Илан Рамон - првиот израелски астронаут

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. US$ 7 million allocated for the Venus Project and US$ 70 million allocated annually for the Israeli military program.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

ISA Home Page