Кинеска национална вселенска управа

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Национална кинеска вселенска управа)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Национална кинеска вселенска управа
国家航天局
CNSA Logo.PNG
Логото на НКВУ (CSNA)
Сопственик Влада на Н.Р. Кина
Основана 22 април 1993
Главен штаб Пекинг
Управник Сун Лаијан
Буџет $500 милиони (официјално)
Мреж. место www.cnsa.gov.cn

Кинеската национална вселенска управа (КНВУ) (кин. 国家航天局, пинјин: Guó Jiā Háng Tiān Jú или англ. China National Space Administration, CNSA) е национална вселенска агенција на Народна Република Кина која е одговорна за вселенската програма на државата.


Управа[уреди | уреди извор]

Сегашен управник на агенцијата е Сун Лаијан, од 2004, додека од 2005 Џин Жуаглунг и Луо Ге се подпреседатели.

Оддели[уреди | уреди извор]

КНВУ има четири оддели и тоа:

  • Оддел за генерално планирање,
  • Оддел за системско инжинерство,
  • Оддел за наука, технологија и контрола на квалитетот,
  • Оддел за надворешни работи.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]