Министерство за трговија на Кина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Министерство за трговија
商务部
Податоци за органот
Основан 1949
Надлежност  Кина
Седиште Пекинг
Надлежен министер Гао Хученг, Министер за трговија
Матичен орган Државен совет
Мрежно место
mofcom.gov.cn

Министерство за трговија на Кина (кинески: 商务部) — министерство на владата на НР Кина надлежно за надворешна трговија, регулирање на увозот и извозот, директни инвестиции во странство, заштита на потрошувачите, пазарната конкуренција и билатерални и мултилатерални трговски договори. Основано е во 1949 г, а тековен министер е Гао Хученг (од 2013 г).[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Биографија на Гао Хученг“. Народен дневник. Архивирано од изворникот на 2013-05-12. Посетено на 2013-05-12.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]