Извоз

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Извоз - продажба на производи и услуги во странство, т.е. надвор од домашната економија.

Најважни фактори што влијаат врз обемот и динамиката на извозот на една земја се:[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Таки Фити, Економија. Скопје: Економски факултет – Скопје, 2006, стр. 452-453.