Министерство за наука и технологија на НР Кина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Министерство за наука и технологија на Народна Република Кина
中华人民共和国科学技术部
Zhōnghuá Rénmín Gònghéguó Kēxué Jìshùbù
Чонгхуа ренмин гонгхегуо кешуе чишубу
Грб на НР Кина
Податоци за органот
Основан 1958; пред 64 години (1958) (како одбор)
1998; пред 24 години (1998) (како министерсво)
Претходник Државен научен и технолошки одбор
Надлежност  Кина
Седиште Пекинг
Надлежен министер Ванг Чиганг, Министер за наука и технологија
Матичен орган Државен совет на НР Кина
Мрежно место
http://www.most.gov.cn/


Министерството за наука и технологија на Народна Република Кина, поранешна Државен научен и технолошки одбор, ― централно владино министерство кое ги координира научните и технолошките активности во НР Кина.

Го наследил Државниот научно и технолошки одбор во 1998 година. Во 2018 година, МНТ ги презело функциите на Државната управа за надворешни стручни работи.[1]

Список на министри[уреди | уреди извор]

Ван Ганг, поранешен министер за наука и технологија на Народна Република Кина.
бр. Име Ја презел функцијата Ја напуштил функцијата
Директор на Државниот научен и технолошки одбор
1 Ни Ронгчен 1958 година 1970 година
укината функција
2 Фанг Ји март 1978 година 1985 година
3 Сонг Чијан 1985 година март 1998 година
Министер за наука и технологија
4 Чу Лилан март 1998 година февруари 2001 година
5 Шу Гуанхуа февруари 2001 година април 2007 година
6 Ван Ганг април 2007 година март 2018 година
7 Ванг Чиганг март 2018 година тековен

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „2017 Budget of the Former State Administration of Foreign Experts Affairs“. Ministry of Science and Technology. 20 July 2018. Посетено на 2 December 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]